VÁNOČNÍ BESÍDKA ve třídě

22.12.2015 20:58

Dnes jsme si předčítali knihu "Krtek v zimě" s texty Hany Doskočilové, kterou ilustroval Zdeněk Miler.

V prvním příběhu této knihy "Krtek a sněhulák" získá Krtek nového kamaráda sněhuláka, kterého zachrání před slunečními paprsky.

Ve druhém příběhu "Krtek a Vánoce" chystá Krtek pro své kamarády v lese vánoční překvapení.

Na základě připravených prezentací se děti seznámily s tím, jak se slaví Vánoce Čechách a na Moravě a v různých zemích světa.

Skoro všude na světě lidé slaví vánoční svátky, ale stejně jako jsou rozdílné tyto země a lidé v nich, stejně různorodé jsou i způsoby i zvyky při oslavách.

Také jsme si připomněli, proč a jaké se dodržují vánoční zvyky a tradice u nás.

Protože na Štědrý den připadá narození Ježíše Krista, přikládali tomuto dni naši předkové velký význam. Považovali jej za den zázraků. A to znamenalo, že se člověku mohla splnit přání. Pomocí různých věštících technik člověk hledal odpovědi na otázky ohledně své budoucnosti. Tato tradice se dochovala dodnes.Lidé odlévali olovo, jmelí přisuzovali čarovnou moc, krájeli jablko na hvězdičku, pouštěli lodičky ze skořápek vlašských ořechů, házeli střevícem, zachovávali přísný půst na Štědrý den až do večera a podobně.

 

Povídali jsme si o dalších zvycích, které děti znají z domova, jako je zdobení vánočního stromečku, pečení vánočky či vánočního cukroví. Děti ochutnávaly vánoční pečivo, které si donesly a zapíjely je čajem. Všichni se nemohli dočkat, až si rozdají dárečky, které na ně čekaly pod nazdobeným stromečkem. Se svými kamarády také pózovaly při fotografování u našeho stromečku.

Rozbalování dárečků vykouzlilo každému dítěti v obličeji radostný úsměv.

Na závěr naší třídní besídky jsme si společně zazpívali vánoční koledy.

S přáním pěkně prožitých vánočních svátků doma jsme se rozloučili.

 

Ale už se zase na sebe těšíme po prázdninách!

 

Fotografie najdete ve fotogalerii zde:

trida-vcelicek.webnode.cz/a1-c-2015-2016/a2015-2016/vanocni-besidka-ve-tride/

 

tř. uč. Mgr. L. Růžičková